Gentleman dnešní doby


men3Článek o dámské etiketě a módě jsme již uveřejnili, nyní nastal čas zjistit co vlastně charakterizuje gentlemana dnešní doby. Rozebírat pánskou módu nám tu přijde zbytečné neb každý slušný muž ví, jak se obléci. Zde však přikládáme několik naprosto esenciálních pravidel moderního muže-gentlemana.

 

Gentleman mluví slušně

Muž, který v každé druhé větě zařazuje nějaký nevhodný, nespolečenský či snad dokonce vulgární výraz má do gentlemana veskrze daleko a nezachrání ho absolutně nic. Noblesní muž je zkrátka vulgární mluvy prost.

 

Gentleman je sečtělý

men1A zdaleka nestačí orientovat se ve výsledkové tabulce oblíbeného tenisového klubu nebo dostizích sezóny. Gentleman ví, co se ve světě děje, má povědomí o politice (zdržuje se nadávek na adresu politiků) a přiměřeně se vyzná i v kultuře. Pravidelně čte noviny či journaly, případně vyhledává novinky při pánských klubových dýcháncích. Gentleman se celý život vzdělává, před inovacemi neuhýbá a neříká, že to již pro něj není. Koneckonců, žijeme v dynamické době plné novinek.

 

Gentleman prokazuje úctu ženám

Nejde pouze o otvírání dveří dámě či pomáhání do kabátu. Pravý gentleman nemá problém pochválit večerní róbu ženy, oceňuje svoji manželku za péči o děti a nerozpakuje se poděkovati za skvostně připravenou krmi. Zároveň se  angažuje i do pomoci s drobným kutilstvím.

 

Gentleman dbá o svůj zevnějšek

man-2Nechodí mimo ložnici v nedbalkách, na příležitostné nákupy se společensky oblékne a ve společnosti se nikdy neukáže bez řádně přišitých a zapnutých knoflíčků. Dbá o hygienu, a ani ho nenapadne ukázat se ve společnosti  s neoholenými lícemi a bez kolínské vody.
Všeobecně se skutečný gentleman pozná díky uhlazené mužské eleganci a charakteru ukazujícím na pevné zásady, mužnou sílu a zdvořilost.