Stávka je zde.

Máme exkluzivní reportáž přímo z místa dění! Naše zpravodajka Lily vám přináší nejčerstvější zprávy o vývoji nepokojů v ekluzivním interwiev!
Hovořila se zástupcem odborů, s představiteli továren i s jednou nečekanou účastnicí stávky na straně dělníků.

 

Pane Jacobsone, byl jste pověřen býti zástupcem odborů, můžete naší redakci stručně popsat, co od stávky očekáváte?
Nrucni-ohybani-dreva-okolo-roku-1920o, prvně nejsu zástupce, ale Hlas lidu, tribun, jako ve starým Římě. Tam byly taky lidi utlačovaný. Chcem tady vybojovat lepší podmínky pro dělníky a jejich rodiny, dyť to je hrůza, jak nás vodírají. Makáme od nevidim do nevidim, za to máme prachy tak akorát abysme pokryli bydlení a jídlo. Kde máme brát na děcka? Když jdou do školy, nemáme ani na nový boty, nebo aktovky. Žena je ráda, když je maso jednou do tejdne! Takhle to dál nejde! Chceme víc peněz a nechceme pracovat do úmoru!!
(pozn.redakce: okolo stojící chmurně přikyvují a jeden si i odplivnul)

 


Chápu pane, každý by měl mít možnost zabezpečit svým potomkům řádné ošacení, obutí a vzdělání. Přejděme nyní prosím k jednotlivým bodům petice, kterou předkládáte zástupcům továrníků. V ní jsou jasně definované požadavky na změny. Co mi tam ovšem chybí je informace o tom, co se bude dít, když některé z bodů nebudou vyslyšeny-co plánujete v tomto případě?

bela_kun_1919Echm, no, napsaný jsou jasně a myslím, že by nemělo bejt těžký nám vyhovět ve všem, dyť toho zas tak moc nejni. Doktora pro nás a naše rodiny snad nemůže bejt složitý sehnat, je to v jejich vlastním zájmu přece, né? Když budem nemocní, nebude nikdo makat.
Chcem bejt taky s rodinou občas, takže žádná makačka o nedělích a svátcích! A v tejdnu ne víc jak dvě dvanáctkový šichty za sebou, to se nedá zvládat! A pauzu na oběd-když už se s tím žena dře, tak ať si to aspoň užijeme.
Eště nás napadlo, a to by mohlo bejt užitečný všem, udělat nějaký spěšl konto na to, když se zraníme při práci. Jako, my už máme mezi sebou vzájemně kasičku, kam každej dáváme nějaký fufně z vejplaty právě na to, když se nějakej z kolegů zraní a nemůže do práce, tak aby nebyl bez peněz – tak navrhujem, aby se z toho udělalo oficiální konto, na který by přispíval každej, aji pan majitel.

To se mi zdá jako výborná idea, přeji vám, ať to vyjde a díky za rozhovor.

Pokračování interwiev najdete v dalším mimořádném vydání The Times-

-sh-