Společenské prostředí a Vy


manyrySlýcháváme dnes, že první dojem jest velmi důležitý. Právě proto Vám, milí čtenáři, přinášíme malý návod, jak nepůsobit v prostředí společenském jako hrubián či muž nevychovaný. Jistě, buďte sami sebou, jak nám říkají jedinci volnomyšlenkářští. Však co je to první, co lidé dělají? Přeci soudí. Takže se pohodlně usaďme a pojďme si společně objasnit to, jak si spíše projevit respekt než urazit člověka důležitého v první minutě od setkání.


Podání ruky je gesto setkání, známé po celém světě. Ale kdy si potřást rukou, jak a s kým? Potřesení ruky závisí na hierarchii, kterážto tvrdí, že osoba, jež rozhoduje, je také osobou, která v ní stojí výše. Pozor také na způsob, kterým rukou třesete. Leklé ryby prodávají na trhu, ne na událostech společenských. Také netiskněte ruku příliš, neb takto dáváte najevo postoj svůj nadřazený. Respektujte osobu, s kteroužto se právě setkáváte.

manyry-2Políbení ruky je nemoderní. Taky jste to již slyšeli? Nu, není to tak. Je to gesto zdvořilé a vhodné, není v tom nic romantického, jen úcta k dané dámě. V žádném případě by se však vaše rty neměly opravdu dotknout ruky oné dámy!

V jistých situacích taktéž, si lidé nejsou jistí, kdy vstát a kdy zůstat sedět. Pokud jde o dámskou společnost, když žena vchází či odchází od stolu, pánové by se vždy zvednout měli. Dámy však sedět zůstanou. Na větších událostech pak, kde je společnost mužská,  pánové si navzájem jen naznačují zvednutí od stolu, nikoli vstávají úplně.

Otevření dveří dokáže také býti zábavnou situací. Ženy, děti a starší lidé jdou vždy první. Vždy taktéž nabídněte svou pomoc. Mluvte jemně a zdvořile.

manyry-3Když kašlete, kýcháte či zíváte, v každém případě použijte kapesníček. Lehce se otočte a odvraťte se od svého doprovodu a zdvořile si odkašlete. U stolu seďte narovnaní, není horší situace, než když máte ramena tak shrbená, že se prakticky nacházíte pod stolem. Samozřejmě nemusíte vypadat  jako po snězení tyče dřevěné. Taktéž nepokládejte lokty své na stůl.

Poslední rada, kterou vám dnes dáme, se týká pití čaje a kávy. Možná jste zahlédli někde, jak lidé pijí čaj s malíčkem trčícím vzhůru jako anténa. Lidé nevzdělaní si tak připadají šik a elegantně, není však tomu tak. Vyvarujte se tomuto dětinskému faux pas, nechte-li býti za hlupáky!
-F-