Rodina O’Sweeny

Z lokální slovesnosti Porta Tenebrae vynikají především tři rčení.

 Stará Máry zase vaří – to říkávají místní, když se nad přístavem valí nízké, odulé mraky.

„Patrickovi teče do sudu“ zase znamená, že se nad městem rozprostírá mlha hustá jako mléko. 

A „problém zralej na O‘Sweenyovce“ – tady už jde to tuhého. Takový problém si zaslouží jediné: rychlou, přesnou a brutální nakládačku.

Všechna ta úsloví vedou k jediné rodině, totiž k vrchním výrobců a dodavatelům narkotik.  Stará Márie, matka rodu, vaří dobroty, které chutnají spoustě lidí napříč společností. A nic z toho se obyčejně neservíruje na talířku a nepřidává do čaje o páté. Velkej šéf (neboť někteří se zdráhají o něm mluvit jako o donovi) se stará o to, aby podnikání běželo jak má, rozhoduje, s kým si plácnout a koho nakopat a údajně má ze své manželky podobnou hrůzu jako zbytek města.
Mladí rodu, čili synovská čtveřice a synovec, zastávají různé a různě důležité posty v rodinném byznysu. Také se prý dost tahají o post „pravé ruky“ a vedení všeobecně. Nemalá část lidí vzdala pokusy o zapamatování jejich jmen. Důležité je prostě vědět, že před sebou máte nějakého O’Sweenyho. Pak z toho snadno kouká trocha alkoholu. Nebo rána do zubů – podle toho, jak je dotyčný zrovna naložen

Nikdo z nich nikdy neměl vysoké politické či společenské ambice, ale také ne moc nepřátel. Snad až do poslední doby. O’Sweenyovci začali být trochu… neklidní. A o něco semknutější. I přes vše, co se o nich povídá, i přes zdání, že rodině chybí pevná (nebo jakákoliv) hierarchie, si nelze nevšimnout jednoho podstatného faktu: kdokoli proti nim něco zkusí, s překvapením zjistí, že stojí tváří v tvář velmi svorné řadě nepříjemností. A všechny začínají na O’.

Navenek to přitom nevypadá, že by rodinu něco postihlo. Obchodům se pořád daří a alkohol z nich samých lze cítit také měrou neztenčenou. Ne nadarmo se povídá, že nejlepší, co si můžete dát v Portu, je donovanské maso, gorol’ovic děvče a O’Sweenyho pálenka. 

Mimochodem, víte, jak poznáte, že vás tenhle klan má v oblibě?

Poté, co je urazíte, se zvládnete ještě probrat…