Rodina Donovan

Není všechno zlato, co se třpytí. Někdy je to platina.

Pokud bychom uvažovali o ostrovní politice jako o dámě, tato rodina by byla drahým klenotem na její šíji. To nezahrnuje jen dvě krásné ženy, tak typické pro klan Donovanů. Znamená to především, že luxus je jejich druhým jménem. Chovají vzácnou zvěř, disponují vzácnými kontakty, obchodují s drahými parfémy, látkami a uměleckými díly nedozírných cen. Šlechtický titul, který pár let zpět vyženili při tzv. Žhavé svatbě, se tak stal jen třešinkou na dortu. Třešinkou pozlacenou, pochopitelně.

Uprostřed vší té nádhery, křišťálových lustrů, leštěných drahých dřev a exotických květin sedí don Gideon. Pevnou rukou vládne klanu, stará se, aby všechna obchodní i jiná soukolí fungovala, a místo žezla a jablka má pokrokovější klenoty: svou urozenou a krásnou manželku Evelyn z rodu Lee, přezdívanou „Rudá ruka“ (nejen kvůli karmínovým nehtům), a uhrančivou, cílevědomou a neméně krásnou sestru Cordelii.  Každý, kdo kdy viděl ty dvě dámy pohromadě, okamžitě pochopí, proč se o nich mluví jako o „bílé a černé perle“.

Vlajková loď celého donovanského podnikání, klub Gealach Sine, je určena jen pro nejvybranější hosty. Ne, ne pro smetánku, ale pro diamantový prach na té smetánce. Se vším svým pohodlím, vzácnou květenou, atrii, fontánkami a zlatem protkávaným čalouněním, o kterých se vypráví, má pověst výkladní skříně krásy a přepychu. Tu výkladní skříň pochopitelně zakrývají sametové závěsy diskrétnosti. Ostatně všechny kluby a restaurace, řízené Gideonem, fungují výborně a bezpečně. Stačí znát správné heslo, a v „obyčejném“ (ehm ehm) lepším podniku najednou dostanete číši kořeněného houbového vína, nejlepší opium do dýmky a k večeři exotické maso z místní zoo. Pokud si chcete užívat ještě nezřízeněji a požitkářštěji – inu, co tenhle klan nedokáže pokrýt, to dokáže zařídit. 

Tak jako jakákoli nerostná vrostlice neubírá dobře vybroušenému drahokamu lesku, tak i přes drobné… ehm, osobitosti (jako např. pochybný, byť jakž takž legitimizovaný původ, Gideonova bratra Timothyho, nebo fakt, že Evelynin bratr Durward poslouchá víc svou sestru, než samotného dona) působí tato rodina sehraně, semknutě a dovedně v tom, co dělá.

Kdo přesně zastává funkci brusiče, který udržuje fazety bez poskvrnky a hrany ostré, není sice veřejně známé, ale ani podstatné. Obzvlášť pokud patříte mezi těch pár vyvolených, na jejichž snídaňovém podnose se vedle stříbrné lžičky objevila i pozvánka do Gealach Sine. A pokud nepatříte – přece si zbytečným přemýšlením nepokazíte šanci, že by se to jednou v budoucnu, třeba mohlo stát!