Móda a styl – jak na kostým

Zdravím Vás, šlechetní lidé toužící po stylu!

I Vy jste, jak napovídá Vaše přítomnost, zabloudili k těmto řádkům a ač se na první pohled může jejich obsah zdáti poněkud frivolním, opak je pravdou. Přece jen, jaký jazyk může být komplikovanější a zároveň důmyslnější, než ten, kterým mluvíme všichni? O to více pak, na našem ostrově, jenž je možná lokálně isolován, ovšem multikulturalismus a industrializace s ním spojená na něm kvete více, než kdekoli jinde.

Pokud jste se tedy i Vy rozhodli vydat se do společnosti, začtěte se a vizte, že jste našli svého průvodce a překladatele v jazyce stylu a komunikaci módy.

Počínaje hlavou a co ji pokrývá, pánům je vždy doporučováno volit vhodný klobouk či, u střední třídy akceptovatelnou, čepici. Buřinky, cylindry, fedory a bekovky jsou bezpečnou sázkou na jistotu. Jejich dekorace pak záleží na movitosti a okázalosti daného kavalíra.

U dam je pak rovněž doporučováno vlasy ke společenskému setkání upravit, sepnout a dekorovat, ať již kloboučky, mašlemi, šperky či něčím exotičtějším. Prostovlasost se nedoporučuje, snad jen u mladých, nesezdaných či jinak nevázaných slečen.

 

Když se pak posuneme níže, pánové udělají moudře, obléknou-li dobře padnoucí oblek, svrchník či kalhoty s puky a slušivou vestu. Motýlek či ladící kravata je samozřejmostí. Tuto sezónu je u pánů obzvláště v oblibě barva černá, hnědá, šedá a indigová. Dámy tuto škálu rády rozšiřují ještě o několik světlejších barev a odstínů, dle vlastního úsudku. Co je však důležité, je jejich odění jako takové. Do dobré společnosti je pro paní a slečny vhodné obléci dlouhé róby, sukně, blůzy a ty případně doplnit o další stuhy, mosazné doplňky či korzety. Barevná a stylová korelace u párů a rodin dělá detailistům také radost.

Pohlédneme-li na obutí, opět zde doporučujeme držet se barevně při zemi, duhové třpytky mají místo jinde a  na nohách sličných dam a elegantních pánů to opravdu není. Elegantní nerušivá obuv je tedy nasnadě. Šněrování a vysoké podpatky jsou momentálním ternem u mladších generací.

Každé odění pak ucelují a dolazují doplňky. Rukavice, šperky, kabelky, u pánů doutníky, kapesníčky a vycházkové hole. Přihlédnout lze pak také na fakt, že ostrov žije z velké části z industrializace, a tento prvek se prolíná i v módě a odívání.

 

Snad se Vám mé rady mohou zdáti lehce obecnými, má to ale dobrý důvod – náš ostrov byl, je a snad ještě dlouho bude náručí otevřenou pro ty, kteří jej jsou dostatečně zvědaví prozkoumat.

E.L.D.-